Tokyo 2020: India’s full schedule at the Summer Olympics from July 23 to August 8

0
Loading...

So. Here’s India’s schedule at the Tokyo Olympics. Don’t forget to keep this bookmarked!

July 23

1. Deepika Kumari – Women’s Individual Ranking Round at Yumenoshima Park Archery Field

Loading...

2. Tarundeep Rai, Atanu Das, Pravin Jadhav – Men’s Individual Ranking Round at Yumenoshima Park Archery Field.


July 24

1. B Sai Praneeth – Men’s Singles Group Stage at Musashino Forest Sport Plaza

Loading...

2. PV Sindhu – Women’s Singles Group Stage at Musashino Forest Sport Plaza

3. Satwiksairaj Rankireddy and Chirag Shetty – Men’s Doubles Group Stage at Musashino Forest Sport Plaza

4. Lovlina Borgohain – Women’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Round of 32 at Kokugikan Arena

Loading...

5. Satish Kumar – Men’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Round of 32 at Kokugikan Arena

6. Amit Panghal – Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 32 at Kokugikan Arena

7. Manish Kaushik, Vikas Krishnan – Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32 at Kokugikan Arena

Loading...

8. Men’s Hockey Team – Pool A, New Zealand vs India at Oi Hockey Stadium – South Pitch

9. Women’s Hockey Team – Pool A, Netherlands vs India at Oi Hockey Stadium – North Pitch

10. Arjun Lal Jat and Arvind Singh – Lightweight Men’s Double Sculls Heats at Sea Forest Waterway

Loading...

11. Anjum Moudgil, Apurvi Chandela, Elavenil Valarivan – 10m Air Rifle Women’s Qualification and Finals at Asaka Shooting Range

12. Saurabh Chaudhary, Abhishek Verma – 10m Air Pistol Men’s Qualification and Finals at Asaka Shooting Range

13. Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s Singles Preliminary Round and Round 1 at Tokyo Metropolitan Gymnasium

Loading...

14. Manika Batra, Sutirtha Mukherjee – Women’s Singles Preliminary Round and Round 1 at Tokyo Metropolitan Gymnasium

15. Achanta Sharath Kamal, Manika Batra – Mixed Doubles Round of 16 at Tokyo Metropolitan Gymnasium

16. Mirabai Chanu – Women’s 49 kg Group A/B at Tokyo International Forum.

Loading...

July 25

1. Pranati Nayak – Women’s Qualification at Ariake Gymnastics Centre

2. Mary Kom – Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32 at Kokugikan Arena

Loading...

3. Men’s Hockey Team – Pool A, India vs Australia at Oi Hockey Stadium – North Pitch

4. Arjun Lal Jat and Arvind Singh – Lightweight Men’s Double Sculls Repechages at Sea Forest Waterway

5. Nethra Kumanan – Laser Radial Women at Enoshima Yacht Harbour

Loading...

6. Vishnu Saravanan – Laser Men at Enoshima Yacht Harbour

7. Angad Veer Singh Bajwa – Skeet Men’s Qualification at Asaka Shooting Range – Shotgun Range

8. Mairaj Ahmad Khan – Skeet Women’s Qualification at Asaka Shooting Range – Shotgun Range

Loading...

9. Manu Bhaker, Yashaswini Singh Deswal – 10m Air Pistol Women’s Qualification and Finals at Asaka Shooting Range

10. Divyansh Singh Panwar, Deepak Kumar – 10m Air Rifle Men’s Qualification and Finals at Asaka Shooting Range

11. Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s Singles Round 2 at Tokyo Metropolitan Gymnasium

Loading...

12. Manika Batra, Sutirtha Mukherjee – Women’s Singles Round 2 at Tokyo Metropolitan Gymnasium

13. Achanta Sharath Kamal, Manika Batra – Mixed Doubles Quarterfinals and Semifinals at Tokyo Metropolitan Gymnasium.


July 26

Loading...

1. Tarundeep Rai, Atanu Das, Pravin Jadhav – Men’s Team 1/8 Eliminations, Quarterfinals and Semifinals at Yumenoshima Park Archery Field

2. Tarundeep Rai, Atanu Das, Pravin Jadhav – Men’s Team Bronze and Gold Medal Match at Yumenoshima Park Archery Field

3. Ashish Kumar – Men’s Middle (69-75kg) – Preliminaries – Round of 32 at Kokugikan Arena

Loading...

4. Pooja Rani – Women’s Middle (69-75kg) – Preliminaries – Round of 32 at Kokugikan Arena

5. Bhavani Devi – Women’s Sabre Individual Table of 64, Table of 32 and Table of 16 at Makuhari Messe Hall B

6. Bhavani Devi – Women’s Sabre Individual Quarterfinals and Semifinals at Makuhari Messe Hall B

Loading...

7. Bhavani Devi – Women’s Sabre Individual Bronze and Gold Medal Bout at Makuhari Messe Hall B

8. Women’s Hockey Team – Pool A, Germany vs India at Oi Hockey Stadium – South Pitch

9. Angad Veer Singh Bajwa – Skeet Men’s Finals at Asaka Shooting Range – Shotgun Range

Loading...

10. Mairaj Ahmad Khan – Skeet Women’s Finals at Asaka Shooting Range – Shotgun Range

11. Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s Singles Round 3 at Tokyo Metropolitan Gymnasium

12. Manika Batra, Sutirtha Mukherjee – Women’s Singles Round 3 at Tokyo Metropolitan Gymnasium

Loading...

13. Achanta Sharath Kamal, Manika Batra – Mixed Doubles Bronze and Gold Medal Match at Tokyo Metropolitan Gymnasium.


July 27

1. Tarundeep Rai, Atanu Das, Pravin Jadhav – Men’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations at Yumenoshima Park Archery Field

Loading...

2. Deepika Kumari – Women’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations at Yumenoshima Park Archery Field

3. Lovlina Borgohain – Women’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Round of 16 at Kokugikan Arena

4. Satish Kumar – Men’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Round of 16 at Kokugikan Arena

Loading...

5. Manish Kaushik, Vikas Krishnan – Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 16 at Kokugikan Arena

6. Simranjit Kaur – Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 32 at Kokugikan Arena

7. Men’s Hockey Team – Pool A, India vs Spain at Oi Hockey Stadium – South Pitch

Loading...

8. Arjun Lal Jat and Arvind Singh – Lightweight Men’s Double Sculls Final C at Sea Forest Waterway

9. Arjun Lal Jat and Arvind Singh – Lightweight Men’s Double Sculls Semifinals A/B at Sea Forest Waterway

10. KC Ganapathy and Varun Thakkar – 49er Men at Sea Forest Waterway

Loading...

11. Saurabh Chaudhary and Manu Bhaker, Abhishek Verma and Yashaswini Singh Deswal – 10m Air Pistol Mixed Team Qualification and Finals at Asaka Shooting Range

12. Divyansh Singh Panwar and Elavenil Valarivan, Deepak Kumar and Anjum Moudgil – 10m Air Rifle Mixed Team Qualification and Finals at Asaka Shooting Range

13. Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s Singles Round of 16 at Tokyo Metropolitan Gymnasium

Loading...

14. Manika Batra, Sutirtha Mukherjee – Women’s Singles Round of 16 at Tokyo Metropolitan Gymnasium.


July 28

1. Pooja Rani – Women’s Middle (69-75kg) – Preliminaries – Round of 16 at Kokugikan Arena

Loading...

2. Amit Panghal – Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 16 at Kokugikan Arena

3. Women’s Hockey Team – Pool A, Great Britain vs India at Oi Hockey Stadium – South Pitch

4. Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s Singles Quarterfinals at Tokyo Metropolitan Gymnasium

Loading...

5. Manika Batra, Sutirtha Mukherjee – Women’s Singles Quarterfinals at Tokyo Metropolitan Gymnasium.


July 29

1. Satwiksairaj Rankireddy and Chirag Shetty – Men’s Doubles Quarterfinals at Musashino Forest Sport Plaza

Loading...

2. PV Sindhu – Women’s Singles Round of 16 at Musashino Forest Sport Plaza

3. B Sai Praneeth – Men’s Singles Round of 16 at Musashino Forest Sport Plaza

4. Mary Kom – Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 16 at Kokugikan Arena

Loading...

5. Ashish Kumar – Men’s Middle (69-75kg) – Preliminaries – Round of 16 at Kokugikan Arena

6. Men’s Hockey Team – Pool A, India vs Argentina at Oi Hockey Stadium – North Pitch

7. Arjun Lal Jat and Arvind Singh – Lightweight Men’s Double Sculls Finals A and Finals B at Sea Forest Waterway

Loading...

8. Manu Bhaker, Rahi Sarnobat – 25m Pistol Women’s Precision Stage at Asaka Shooting Range – R&P Finals Hall

9. Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s Singles Semifinals at Tokyo Metropolitan Gymnasium

10. Manika Batra, Sutirtha Mukherjee – Women’s Singles Semifinals at Tokyo Metropolitan Gymnasium

Loading...

11. Manika Batra, Sutirtha Mukherjee – Women’s Singles Bronze and Gold Medal Match at Tokyo Metropolitan Gymnasium.


July 30

1. Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran – Men’s Singles Bronze and Gold Medal Match at Tokyo Metropolitan Gymnasium.

Loading...

July 31

1. Tarundeep Rai, Atanu Das, Pravin Jadhav – Men’s Individual 1/8 Eliminations at Yumenoshima Park Archery Field

2. Tarundeep Rai, Atanu Das, Pravin Jadhav – Men’s Individual Quarterfinals and Semifinals at Yumenoshima Park Archery Field

Loading...

3. Tarundeep Rai, Atanu Das, Pravin Jadhav – Men’s Individual Bronze and Gold Medal Match at Yumenoshima Park Archery Field

4. Murali Shreeshankar – Men’s Long Jump Qualifying Round at Olympic Stadium

5. Kamalpreet Kaur – Women’s Discus Throw Qualifying Round at Olympic Stadium

Loading...

6. Muhammed Anas, VK Vismaya, Nirmal Noah, Jisna Mathew – Mixed 4 x 400m Relay Final at Olympic Stadium

7. B Sai Praneeth – Men’s Singles Quarterfinals at Musashino Forest Sport Plaza

8. PV Sindhu – Women’s Singles Semifinals at Musashino Forest Sport Plaza

Loading...

9. Satwiksairaj Rankireddy and Chirag Shetty – Men’s Doubles Bronze and Gold Medal Match at Musashino Forest Sport Plaza

10. Pooja Rani – Women’s Middle (69-75kg) Quarterfinals at Kokugikan Arena

11. Women’s Hockey Team – Pool A, India vs South Africa at Oi Hockey Stadium – South Pitch

Loading...

12. Tejaswini Sawant – 50m Rifle 3 Positions Women’s Qualification and Finals at Asaka Shooting Range.


August 1

1. Pranati Nayak – Women’s Vault Final at Ariake Gymnastics Centre

Loading...

2. B Sai Praneeth – Men’s Singles Semifinals at Musashino Forest Sport Plaza

3. PV Sindhu – Women’s Singles Bronze and Gold Medal Match at Musashino Forest Sport Plaza

4. Mary Kom – Women’s Fly (48-51kg) Quarterfinals at Kokugikan Arena

Loading...

5. Ashish Kumar – Men’s Middle (69-75kg) Quarterfinals at Kokugikan Arena

6. Amit Panghal – Men’s Feather (52-57kg) Quarterfinals at Kokugikan Arena

7. Manish Kaushik, Vikas Krishnan – Men’s Welter (63-69kg) Semifinals at Kokugikan Arena

Loading...

8. Fouaad Mirza – Eventing Cross Country Individual at Sea Forest Cross-Country Course

9. Men’s Hockey Team – Quarterfinals at Oi Hockey Stadium – North Pitch

10. Nethra Kumanan – Laser Radial Women – Medal Race at Enoshima Yacht Harbour

Loading...

11. Vishnu Saravanan – Laser Men – Medal Race at Enoshima Yacht Harbour.


August 2

1. Avinash Sable – Men’s 3000m Steeplechase Final at Olympic Stadium

Loading...

2. Murali Shreeshankar – Men’s Long Jump Final at Olympic Stadium

3. Kamalpreet Kaur – Women’s Discus Throw Final at Olympic Stadium

4. B Sai Praneeth – Men’s Singles Bronze and Gold Medal Match at Musashino Forest Sport Plaza

Loading...

5. Fouaad Mirza – Eventing Jumping Individual Qualifier and Final at Equestrian Park

6. Women’s Hockey Team – Quarterfinals at Oi Hockey Stadium – North Pitch

7. KC Ganapathy and Varun Thakkar – 49er Men – Medal Race at Sea Forest Waterway

Loading...

8. Sanjeev Rajput, Aishwarya Pratap Singh Tomar – 50m Rifle 3 Positions Men’s Qualification and Finals at Asaka Shooting Range.


August 3

1. Satish Kumar – Men’s Heavy (81-91kg) Semifinals at Kokugikan Arena

Loading...

2. Amit Panghal – Men’s Feather (52-57kg) Semifinals at Kokugikan Arena

3. Manish Kaushik, Vikas Krishnan – Men’s Welter (63-69kg) Finals at Kokugikan Arena

4. Simranjit Kaur – Women’s Light (57-60kg) Quarterfinals at Kokugikan Arena

Loading...

5. Men’s Hockey Team – Semifinals at Oi Hockey Stadium – North Pitch

6. Sonam Malik – Women’s Freestyle 62 kg 1/8 Finals and 1/4 Finals at Makuhari Messe Hall A

7. Sonam Malik – Women’s Freestyle 62 kg Semifinals at Makuhari Messe Hall A

Loading...

August 4

1. Neeraj Chopra, Shivpal Singh – Men’s Javelin Throw Qualifying Round at Olympic Stadium

2. Mary Kom – Women’s Fly (48-51kg) Semifinals at Kokugikan Arena

Loading...

3. Lovlina Borgohain – Women’s Welter (64-69kg) Semifinals at Kokugikan Arena

4. Women’s Hockey Team – Quarterfinals at Oi Hockey Stadium – North Pitch

5. Ravi Kumar Dahiya – Men’s Freestyle 57 kg 1/8 Finals and 1/4 Finals at Makuhari Messe Hall A

Loading...

6. Ravi Kumar Dahiya – Men’s Freestyle 57 kg Semifinals at Makuhari Messe Hall A

7. Anshu Malik – Women’s Freestyle 57 kg 1/8 Finals and 1/4 Finals at Makuhari Messe Hall A

8. Anshu Malik – Women’s Freestyle 57 kg Semifinals at Makuhari Messe Hall A

Loading...

9. Sonam Malik – Women’s Freestyle 62 kg Repechage and Bronze Medal Matches Makuhari Messe Hall A

10. Sonam Malik – Women’s Freestyle 62 kg Final at Makuhari Messe Hall A

11. Deepak Punia – Men’s Freestyle 86 kg 1/8 Finals and 1/4 Finals at Makuhari Messe Hall A

Loading...

12. Deepak Punia – Men’s Freestyle 86 kg Semifinals at Makuhari Messe Hall A


August 5

1. KT Irfan, Sandeep Kumar, Rahul Rohilla – Men’s 20km Race Walk Final at Sapporo Odori Park

Loading...

2. Ashish Kumar – Men’s Middle (69-75kg) Semifinals at Kokugikan Arena

3. Amit Panghal – Men’s Feather (52-57kg) Finals at Kokugikan Arena

4. Simranjit Kaur – Women’s Light (57-60kg) Semifinals at Kokugikan Arena

Loading...

5. Men’s Hockey Team – Bronze and Gold Medal Match at Oi Hockey Stadium – North Pitch

6. Ravi Kumar Dahiya – Men’s Freestyle 57 kg Repechage and Bronze Medal Matches Makuhari Messe Hall A

7. Ravi Kumar Dahiya – Men’s Freestyle 57 kg Final at Makuhari Messe Hall A

Loading...

8. Vinesh Phogat – Women’s Freestyle 53 kg 1/8 Finals and 1/4 Finals at Makuhari Messe Hall A

9. Vinesh Phogat – Women’s Freestyle 53 kg Semifinals at Makuhari Messe Hall A

10. Anshu Malik – Women’s Freestyle 57 kg Repechage and Bronze Medal Matches Makuhari Messe Hall A

Loading...

11. Anshu Malik – Women’s Freestyle 57 kg Final at Makuhari Messe Hall A

12. Deepak Punia – Men’s Freestyle 86 kg Repechage and Bronze Medal Matches Makuhari Messe Hall A

13. Deepak Punia – Men’s Freestyle 86 kg Final at Makuhari Messe Hall A

Loading...

August 6

1. Bhawna Jat, Priyanka Goswami – Women’s 20km Race Walk Final at Sapporo Odori Park

2. Pooja Rani – Women’s Middle (69-75kg) Semifinals at Kokugikan Arena

Loading...

3. Satish Kumar – Men’s Heavy (81-91kg) Finals at Kokugikan Arena

4. Women’s Hockey Team – Bronze and Gold Medal Match at Oi Hockey Stadium – North Pitch

5. Seema Bisla – Women’s Freestyle 50 kg 1/8 Finals and 1/4 Finals at Makuhari Messe Hall A

Loading...

6. Seema Bisla – Women’s Freestyle 50 kg Semifinals at Makuhari Messe Hall A

7. Vinesh Phogat – Women’s Freestyle 53 kg Repechage and Bronze Medal Matches Makuhari Messe Hall A

8. Vinesh Phogat – Women’s Freestyle 53 kg Final at Makuhari Messe Hall A

Loading...

9. Bajrang Punia – Men’s Freestyle 65 kg 1/8 Finals and 1/4 Finals at Makuhari Messe Hall A

10. Bajrang Punia – Men’s Freestyle 65 kg Semifinals at Makuhari Messe Hall A


August 7

Loading...

1. Neeraj Chopra, Shivpal Singh – Men’s Javelin Throw Final at Olympic Stadium

2. Mary Kom – Women’s Fly (48-51kg) Finals at Kokugikan Arena

3. Lovlina Borgohain – Women’s Welter (64-69kg) Finals at Kokugikan Arena

Loading...

4. Ashish Kumar – Men’s Middle (69-75kg) Finals at Kokugikan Arena

5. Seema Bisla – Women’s Freestyle 50 kg Repechage and Bronze Medal Matches Makuhari Messe Hall A

6. Seema Bisla – Women’s Freestyle 50 kg Final at Makuhari Messe Hall A

Loading...

7. Bajrang Punia – Men’s Freestyle 65 kg Repechage and Bronze Medal Matches Makuhari Messe Hall A

8. Bajrang Punia – Men’s Freestyle 65 kg Final at Makuhari Messe Hall A


August 8

Loading...

1. Pooja Rani – Women’s Middle (69-75kg) Finals at Kokugikan Arena

2. Simranjit Kaur – Women’s Light (57-60kg) Finals at Kokugikan Arena

Stay connected with us on social media platform for instant update click here to join our  Twitter, & Facebook

Loading...

We are now on Telegram. Click here to join our channel (@TechiUpdate) and stay updated with the latest Technology headlines.

For all the latest Sports News Click Here 

 For the latest news and updates, follow us on Google News

Loading...

Read original article here

Denial of responsibility! TechAzi is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – [email protected]. The content will be deleted within 24 hours.

Leave a comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More